מה הבנק לא מספר לנו

מהם הדברים שהבנק לא מספר לנו

האם אתם זוכרים  את היום בו פתחתם את חשבון הבנק שלכם?  סביר להניח שלא. שהרי אף אחד מאתנו לא באמת זוכר מה היה שם, בפגישה הראשונה עם הפקיד, אולם הוא – תיעד את הכל.

סביר שאף אחד מאיתנו לא זוכר את היום הראשון בו ישב מול הפקיד/ה ופתח את חשבון הבנק שלו אולם הבנק, אם תהיתם, זוכר והיטב פגישה זו ולא זאת בלבד, אלא שהוא מחזיק תיעוד שלה. הפקיד/ה החביבים היושבים למולנו בפגישה, ממלאים שאלון עבור הבנק, אודותינו, זאת מבלי שאנו מודעים לכך כלל. השאלון כולל שאלות כגון: מהי מידת שיתוף הפעולה של הלקוח? האם הוא משדר אמינות? האם הלקוח עונה על השאלות בהססנות ושאלות נוספות דוגמת  אלה.

כאשר אנו מתנהלים באופן שוטף מול הבנק שלנו, מפקידים משכורת, מנהלים תיקי השקעות, נוטלים הלוואות. אנו בטוחים כי להתנהלות שוטפת זו יש השפעה חיובית או שלילית על הדרך שבה הבנק שלנו מתייחס אלינו. כך למשל, כאשר אנו פונים לבנק בבקשה לקבל הלוואה. לכאורה אם אנו לקוחות טובים שעומדים בכל התשלומים ללא צ’קים חוזרים ובעלי הכנסה טובה ויציבה לא אמורה להיות לנו בעיה. מה שאיננו יודעים הוא שאותו שאלון שמילאה עלינו הפקידה באותה הפגישה הראשונה, עלול להיות לנו לרועץ לכל אורך ניהול החשבון, ולהשפיע על האופן שבו הבנק יקבל החלטות לגבינו. הבנק יכול להחליט על סמך אותו שאלון, אם לאשר הלוואה ובאיזה גובה לקבוע את הריבית להלוואה. הבנק יכול להחליט אם להגדיל את מסגרת האשראי שלנו וכמובן שלא חסרות דוגמאות להתנהלות שוטפת מול הבנק.

הרושם הראשוני הוא שיקבע איך יתייחסו אליך בבנק

חשוב להבין, הפגישה הראשונה שלנו עם הבנק קובעת מבחינתנו את האופן שבו הבנק “מסמן” אותנו, אם אנו לקוחות טובים או בעייתיים וזאת מבלי שנדע זאת ומבלי שהכיר אותנו כלל. הרי כיצד ניתן לשפוט אדם על סמך פגישה ראשונה בלבד?

כך השפיע אותה “חוות דעת” על לקוח של משרדנו שביקש שאתלווה אליו לפגישה בבנק לצורך חתימה על מסמכים. הלקוח ביקש שאגיע עמו לפגישה כיוון שחש כי הבנק מקשה עליו ללא כל סיבה נראית לעין. במהלך הפגישה ביקשתי מהפקידה לראות את מלוא מסמכי פתיחת החשבון של הלקוח, לרבות מסמכים פנימיים של הבנק. בטעות התגלגלה לידיי אותה “חוות דעת” על הלקוח. הפקידה אשר פגשה בו לראשונה החליטה להגדירו כלא אמין, זאת בשל הססנות במתן תשובותיו. חשוב להדגיש כי מדובר בעובד מדינה, המכניס משכורות באופן סדיר ואף מנהל תיק השקעות בבנק. כאשר הערתי לאותה פקידה, היא התנצלה מיד ואמרה כי מדובר בטעות, באותו הרגע היא דאגה לשנות את ההגדרה של הלקוח במחשב וגרסה מיד את השאלון. בעקבות המקרה, החליט אותו לקוח לעבור לבנק אחר.

ברור לכולנו כי לבנקים יש כוח רב, והם אכן עושים בו שימוש וחורצים גורלות של אנשים ללא כל היסוס. עם זאת, חשוב לדעת כי לצד הכוח ישנה גם אחריות גדולה והם אינם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. סביר להניח כי אותו שאלון הוא רק קצה הקרחון אודות ההתנהלות הפנימית של הבנקים אותה הם משתדלים להסתיר היטב מעין הציבור.

*אין בכל האמור בכדי להוות ייעוץ משפטי או המלצה , הפועל עפ”י האמור במאמר זה עושה זאת באחריותו בלבד.

*הכותב הינו בעלים של משרד עורכי דין אלדר פרץ ושות’ המתמחים בליווי עסקים ובתביעות פיננסיות.

חוק פנסיה חובה לעצמאים: חשוב אבל בעייתי
מה יש לחדש בנושא שיתופי פעולה?
Close העגלה שלי
Close רשימת משאלות
Close נצפו לאחרונה
Close
השווה מוצרים (0 מוצרים)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Close
קטגוריות