ניהול עסק משפחתי – כללים ועקרונות על מנת לא להיכשל

הקדמה:

באם תמהים אתם לדעת, מדוע  נבחרה כותרת שלילית ולא כותרת עם גימיק חיובי וקליט כמו "כללים ועקרונות להצלחה" או "הדרך למיליון הראשון" כפי שרוב הפרסומים סדנאות והרצאות  אוהבים לאמץ
והתשובה לכך מזכירה לי את אמרת חכמים הידועה  שלהצלחה אבות רבים  והכישלון לעולם יישאר יתום. למרות שרוב הפרסומים ההרצאות והסדנאות מתמקדים כיצד להצליח מהר וחלק, עדיין הסטטיסטיקה מראה שמעל  80% מהעסקים נכשלים בשלבים המוקדמים המעידים שכנראה יש עוד נסיבות וגורמים שהשפעתם על הסיכוי להצלחת העסק גדולה ורבה, גם לעסק עם פוטנציאל רב.

מאפיינים ונסיבות מכשילות: מכאן בחרתי להתמקד דווקא בגורמים שממעטים להתייחס להם , וגם אם מסיבות מובנות נתייחס אליהם בקצרה , אם בעצם קריאתם תעלה את מידת סקרנותכם ומודעותכם, נצא נשכרים והדבר יאפשר לכם  להתעניין ולבחון ספציפית אותם גורמים הרלוונטיים ונוגעים לעסקיכם

ברשותכם ניגש ישר למלאכה וניגע בכמה גורמים וכללים חשובים  :

סינדרום "היזם החונק" תופעה שכיחה שהיזם והוגה הרעיון מקים עסק, "ובטוח" בהצלחתו ושאין בלתו לכן אינו זקוק לשיטתו ל"חכמים וידענים" שיגידו לו איך ומה לעשות…מכאן הדרך קצרה לעשיית שגיאות חלקן פטאליות לעסק כמו "שריפת מזומנים" לא מבוקרת כתוצאה מחוסר תכנון ארגוני ותקציבי, היזם בטוח ביכולתו לחנך את השוק לקבל את מוצריו ולא צריך סקרי שוק ותכנית עסקית מקצועית מעבר למה שהגורם הממן דורש , יציאה לשוק כשהמוצר לא בשל ולא ייצורי , חוסכים בביקורת , רוכשים ו/או מייצרים מלאי עודף שגורם לחנק תזרימי.

תתמקדו במה שאתם טובים ותאפשרו  למקצוענים בתחומם בשיווק, תפעול, כספים להקפיץ את העסק מדרגה. יש לתקצב פעילויות אלו, שלכאורה מייקרות את השלב הראשון , אך מקטינות סיכונים המוזילים את ההוצאות בהמשך ומעלות את הסיכוי להצלחה מהירה ובטוחה הרבה יותר.

בקרה כלכלית/עסקית: מי צריך? "אני משלם מספיק לשירותי הנה"ח ולראיית חשבון . לרוב בעלי עסקים אינם מודעים שהשירותים הנ"ל נועדו בראש וראשונה לשרת את הרשויות (מע"מ ומס הכנסה) על חשבונכם כמובן… וכמעט ללא ערך מוסף כלכלי לעסק, כמו תמחור, זיהוי  מוקדי הפסד, ניתוח פרטו (80/20 ) תכנון תזרים ועוד…    למה שלא נלמד מהחברות המובילות במשק כדוגמת אלביט/טבע/בנקים/שטראוס/תנובה.. שלהם מודעות גבוהה לבקרה עסקית וכלכלית. טעות לחשוב שזה  משום שהם אוהבים לבזבז כספים כי הם יכולים להרשות לעצמן, נהפוך הוא, זה המפתח שהביא  להצלחתם המתמשכת , מכיוון שמודעותם לחשיבות הבקרה הכלכלית ככלי שבלעדיו הם אינם מתחילים מהלך עסקי כלשהו , שללא שליטה עלול לגרום להפסדים גם עם הפוטנציאל של המוצר גדול., הדבר מאפשר להם גמישות לשינוי כיוון תוך כדי תנועה במינימום אובדן של זמן וכסף. ולמה מה שטוב להם לא טוב לכם? ניתן בשירותי OUTSOURCEE לקבל שירות זה במחיר כדאי ובעל ערך מוסף גבוה.

חשבונות משותפים לבית ולעסק ו/או נפרדים אך באותו בנק: זו מלכודת פתאים שבנקים נוהגים לפעול כדי להגדיל את הביטחונות ולא כדי לגרום לכם נוחות. בהתנהלות כפי שנוהגים ומיטיבים להסוואת. בעתות צרה הנזק שהם עלולים לגרום כתוצאה מקשיים שהם מערימים בשתי החשבונות ללא גמישות שלכם לתמרן ובמצב הזה כל פתרון שיכתיבו תאלצו לבלוע במקרה הטוב שלא לדבר על עסקים שנסגרו. כתוצאה מכך.

עדיף/רצוי וחובה לפעול להפרדת רשויות מוחלטת שחשבון הבית והעסק ינוהלו בבנקים נפרדים ושבני הזוג לא יהיו חתומים יחד בחשבונות כדי למנוע ערבות צולבת וחוסר יכולת להתנהל כדי להיחלץ מהמצב.

חשבון אחד עסקי/משפחתי טוב/רע? : לא רצוי משלושה טעמים עיקריים:

  1. הדבר גורם לחוסר שליטה בין הוצאות הבית לעסק המביא לבזבוז , בנוסף במוקדם או מאוחר צרכי המזומנים מתנגשים הגורמת לפגיעה רוחבית בעסק ובעיקר במרקם היחסים בבית.
  2. היכולת לבקר ולשלוט בהוצאות וההכנסות פוחתת משמעותית. לפי חוקי מרפי , הצרכים מתנגשים , בדיוק שהעסק בצמיחה ודורש הון חוזר או תשלום חשבונות ומיסים והבית בדיוק נדרש להיערך לחזרה לביה"ס, שיפוץ/תיקון ו/או אירוע משפחתי גדול והכסף "נשאב" לעסק או הפוך ובדרך כלל לא חוזר למקורו….
  3. הסיבה מהסעיף הקודם (חשבונות משותפים) תקף ורלוונטי גם במקרה זה.

היקף הנושאים מרובה שכאמור קצרה היריעה מלהכיל כמו חוסר מודעות לתקצוב שכר לבעל העסק בנוסף לרווח, מה השיקולים בתמחור מכרזים/מוצרים /שירותים אי דיוק יכול להביא לפספוס  ההזמנה, מתי לחשב לפי תמחיר שולי או מלא, מתי להגדיר את העסק כעוסק מורשה או חברה בע"מ, האם ומתי ומה התנאים להכנסת שותף ועוד…

 

כתב וערך :

אבי אשכנזי (MBA ,BSc , CC) – מנהל משותף

חב' שומרי הכסף

www.moneyguard.co.il

או חפשו אותנו בפייסבוק- שומרי הכסף

 

קיצור שבוע העבודה במשק: ההזדמנות שפוספסה
ניווט
Close

העגלה שלי

Close

רשימת משאלות

Recently Viewed

Close
Close

Close

קטגוריות