פנסיה חובה לעצמאיים

השינוי בעולם הפנסיה החל ב 2008 עם כניסת צו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק המחייב כל שכיר במשק להיות מבטוח בביטוח פנסיוני, החלטה זאת באה על רקע שיעור נמוך יחסית של חוסכים לפנסיה בקרב השכירים. שינוי המדיניות ב 2008 מבטיח לכלל השכירים במשק חסכון משמעותי המתבטא בקצבה הולמת לתקופת הפנסיה (בממוצע 20 שנה לאחר סיום תקופת העבודה) והן הגנות מפני אובדן כושר עבודה או מקרי מוות בהווה.
השינוי של 2008 בהחלט מבורך! אך יחד עם זאת ציבור לא מבוטל של עצמאיים (12.5%)עם אותן הבעיות של חוסר מודעות ושיעור עוד יותר נמוך של חוסכים לפנסיה נשאר מאחור.
הסקר החברתי של הלמ"ס ממחיש את הצלחת צו ההרחבה לשכירים ומראה בבירור את החוסר אצל ציבור העצמאיים

בכדי לצמצם את הפאר בשיעור החוסכים לפנסיה בין עצמאיים ושכירים החל מינואר 2017 נכנס לתוקף "חוק פנסיה חובה לעצמאיים" המחייב גם את ציבור העצמאיים בישראל להפריש כספים למוצר בעל חסכון פנסיוני (קופות גמל, ביטוח מנהלים או קרן פנסיה).

עיקרי החוק:
• כל עצמאי בין הגילאים 21 ל 60 חייב להפריש לפנסיה, פרט לעצמאיים שהיו ב 1/1/2017 בני 55 ומעלה הפטורים מחובת ההפקדה.
•שיעור ההפקדה לפנסיה נקבע לפי גובה שכר העצמאי:

עד מחצית מהשכר הממוצע במשק ממחצית השכר הממוצע במשק                       ועד גובה השכר הממוצע במשק
4.45% 12.55%

•הפחתה בדמי הביטוח הלאומי לעצמאיים שמרוויחים עד 60% מהשכר הממוצע במשק (בערך 6000 ₪) ושיעורם יעמוד על 2.87% במקום 6.72%. לעומת זאת יש דווקא עליה בדמי הביטוח הלאומי למי שמרוויח מעל 60% , דמי הביטוח הלאומי שלו יעלו מ 11.23% ל12.85%

•עצמאיים שסגרו את עסקם באופן מוחלט, יהיו זכאים למשוך עד שליש מההפקדות לפנסיה או סכום המקביל לשלושה חודשי שכר מינימום (הגבוה מבניהם) וזאת בניסיון למצוא פתרון לדמי האבטלה להם לא זכאים העצמאיים.
•הוגדל אחוז ההפקדה לפנסיה המזכה עצמאים בהטבת מס מ-16% ל-16.5%, ונוספה הטבה בהפקדות לקרן השתלמות, שבהן יוכרו כהוצאה מוכרת הפקדות עד 4.5%, מבלי שיצטרכו העצמאים להפקיד 2.5% קודם לכן כפי שקיים היום.

אז למרות שמדובר בחוק החל על כל עצמאי בין הגילאים 21 ל 60, האוצר מציע מספר הטבות מס בכדי לעודד עצמאיים להפריש כספים לפנסיה.

נכתב ע"י: משאבים הקבוצה לצמיחה כלכלית.

קיצור שבוע העבודה במשק: ההזדמנות שפוספסה
ניווט
Close

העגלה שלי

Close

רשימת משאלות

Recently Viewed

Close

Close

קטגוריות