רפורמה לפניך

רפורמה לפניך

בשנים האחרונות עולם הביטוח והפנסיה עבר תהפוכות רבות. רשות שוק ההון, קיבלה תלונות רבות מהציבור על כשלים וקשיים בקבלת פיצוי מחברות הביטוח בפוליסות הקיימות. לכן הרשות עשתה רפורמה כמעט בכל סוג ביטוח קיים, והכתיבה לחברות הביטוח את התנאים וההגדרות בפוליסות החדשות שאושרו לשיווק. הרשות בעצם כתבה את הפוליסות החדשות ואף בחלק מהמקרים הכתיבה את המחירים, לדוגמא:

רפורמה בענף ביטוחי הבריאות – הרשות הכתיבה פוליסה אחידה שמתעדכנת כל שנתיים.

רפורמה בביטוחי אובדן כושר עבודה – הרשות הכתיבה פוליסה אחידה ורחבה הרבה יותר מהפוליסות הקיימות כיום, והכריחה את חברות הביטוח להתיישר במחיר עם דרישות הרשות.

רפורמה בכיסוי מחלות קשות – הרשות כתבה את הגדרת המחלות מחדש לאחר שבמקרים רבים חברות הביטוח התחמקו מתשלום תביעות בטענה שהלקוח לא עומד בהגדרה.

תקנון אחיד בקרנות הפנסיה – יחול החל מ-1/1/2018.

רפורמה בקרנות ברירת מחדל – שהורידה באופן משמעותי את ממוצע דמי הניהול בקרנות הפנסיה.

רפורמה בביטוחי הדירה – תיקון כיסוי נזקי מים, כך שכל לקוח יוכל לבחור את נותן השירות מרשימה.

המשותף לכל הרפורמות היא הגדלת השקיפות והיכולת של הלקוחות להשוות את הכיסויים והתנאים המוצעים להם בין חברות הביטוח וקרנות הפנסיה. כמו כן הגדלה משמעותית ביכולת של הלקוח לקבל כסף מחברת הביטוח בעת תביעה, מבלי שיצטרך לעבור שבעה מדורי גיהינום.

כל זאת תוך האפשרות להקטנה משמעותית של העלויות החודשיות האדירות שמשלמת כל משפחה בישראל.

הבעיה היא שכל רפורמה של משרד האוצר יכולה לתקן את המצב מאותו רגע ואילך. הרשות לא יכולה לתקן ביטוחים קיימים רטרואקטיבית. את זה רק הלקוח יכול לעשות !!!!!

מבוטחים אשר מחזיקים בפוליסות הישנות לא ייהנו מכל השינויים אלא אם ישדרגו את הכיסויים. לקוחות רבים משלמים מאות ואלפי שקלים בחודש על כיסויים בהגדרות ישנות, ויתקשו מאד ברגע האמת לקבל פיצוי הולם מחברות הביטוח. אשר על כן, הכרחי לבדוק את תיק הביטוח גם כאשר קיים סוכן מלווה, ולו מפאת האפשרות שלא כל סוכני הביטוח הצליחו להגיע לתיקון התיקים של כל לקוחותיהם, זאת מפאת עומס אדיר שיצרו הרפורמות.

רבות הפעמים בהן מצלצל הטלפון ומעברו השני של הקו נשמע קול המבטיח חיסכון בעלויות הביטוח ובדיקה מקיפה של תיק הביטוח. כמובן שבאותו רגע נפתח קרב סמוי, בו המטלפן, מנסה למשוך את השיחה ככל האפשר במטרה לגייס פגישה אפשרית ומנגד מקבל השיחה מנסה להביא לסיומה מהר ככל האפשר.

הרי הטענה הרווחת בציבור היא שאם סוכן ביטוח בחר להתקשר כנראה שהוא "רוצה להרוויח על חשבוני בכל דרך ובכל מקרה, כל סוכני הביטוח הם שרלטנים שלא יהססו לפגוע בנו על מנת להרוויח". בעבר, יכול היה סוכן לבצע כל פעולה מבלי התחשבות בטובת הלקוח ובלבד שזו תהיה הפעולה תרומתה לכיסו של הסוכן תהיה הגדולה ביותר.

לעומת זאת, היום, עמלת הסוכן הינה קבועה ללא תלות בגובה דמי הניהול, וכך אין ניגוד אינטרסים בין הסוכן והלקוח. זאת ועוד, סוכן יורשה לקיים פגישה רק אחרי שלמד את הרכב התיק הפנסיוני של אותו לקוח ובנוסף, יהיה עליו לנמק בפירוט רב, מדוע בחר לבצע פעולה כזו או אחרת. כך גם בתחומי הביטוח הנוספים כגון ביטוחי חיים ובריאות, כאשר סוכן מחויב להביא לידיעת הלקוח את החסרונות והיתרונות בכל כיסוי מוצע ובמיוחד אם הוחלף כיסוי ישן בחדש.

מדוע בכל זאת אנחנו בוחרים לברוח מהאפשרות לפגוש סוכן ביטוח ולפשפש בתיק הביטוח?

התשובה היא שכנראה למעט סוכני הביטוח, אף אחד לא נהנה לשוחח על מחלות, מוות, הפסד הכנסה וזקנה בעוני. בטח לא על איך מגדילים את הקצבה בתום התקופה, זה נראה כמו משהו רחוק שלא יגיע לעולם.

מדובר בנושא סבוך שגם כלכלנים מתקשים בו. אחת מהבדיחות בציבור היא שהדבר הכי מפחיד ישראלי ממוצע הוא שסוכן הביטוח ישאל אותו בסוף הפגישה האם הוא הבין את ההסבר שקיבל בפגישה.

הרפורמות האחרונות הינן מתנה לציבור בישראל, אולם רק לכאלה שיהיה מוכנים להרים את הכפפה ולהזמין אליהם איש מקצוע, שיעזור להם.

אתם יותר ממוזמנים ליצור עמנו קשר ולקבל מאתנו שירות second opinion  , התאמת תיק הביטוח לעולם המשתנה שלאחר הרפורמות.

אוהד וייגמן, CMC, MBA

מנהל שותף קבוצת WE

    054-6723675

הנהלת חשבונות בשבילך – מיזם עסקי חברתי
מה יש לחדש בנושא שיתופי פעולה?
ניווט
Close

העגלה שלי

Viewed

נצפו לאחרונה

Close

קטגוריות